تبلیغات
استدیو سالم للتصویر - کمک کنید این جوان اهوازی اعدام نشود/ یك هفته مهلت برای نجات پسر جوان از چوبه دار
المصدر : موقع بروال

hemmat khahi (1 of 1)-45.jpg

 

پسر نوجوانی که هفته پیش هنگام اجرای حکم قصاص از مرگ نجات یافته و دوباره به سلولش در زندان بازگشته بود فقط یک هفته برای پرداخت مبلغ تعیین شده از سوی اولیای دم مقتول زمان دارد و در صورتی که نتواند دیه را بپردازد بار دیگر پای چوبه دار خواهد رفت.
    به گزارش بروال به نقل از شرق، این جوان که محمد نام دارد و اکنون 23 ساله است، وقتی 18سال و دوماه داشت در درگیری خونینی جوانی دیگر را در اهواز به قتل رساند. محمد در تحقیقات به جرم خود اعتراف کرد و گفت قصد کشتن نداشت و حین درگیری با چاقو به مقتول ضربه زد تا وی را زخمی کند. دفاعیات محمد کارساز نبود و او با درخواست اولیای دم به قصاص محکوم شد. پنج سال بعد از تشکیل پرونده و طی شدن مراحل قانونی، هفته قبل خبر رسید محمد به سلول انفرادی منتقل شده و قرار است صبح روز دوشنبه اعدام شود. به این ترتیب تلاش های قبیله محمد و بزرگان قبیله مقتول در اهواز و آبادان برای جلوگیری از اجرای حکم آغاز شد اما پدر مقتول همچنان بر اجرای حکم قصاص پافشاری کرد و التماس های محمد برای گذشت هم فایده ای نداشت تا اینکه وقتی طناب دار دور گردن محمد افتاد و پدر مقتول اهرم را برای باز شدن چال زیر پای محمد حرکت داد چشم درچشم حاضران که با نگاهی بهت زده از او می خواستند این کار را نکند انداخت و در یک لحظه گفت به خاطر خدا گذشت می کند البته این گذشت مشروط به دریافت دیه شد و او گفت در صورتی که اولیای دم نتوانند مبلغ درخواستی وی را تامین کنند حکم قصاص را اجرا خواهد کرد. این در حالی بود که پدر محمد که مردی فقیر بود برای تامین هزینه های زندگی فرزندانش به سمت خریدوفروش مواد رفت اما حین معامله بازداشت و به حبس ابد محکوم شد. در این مدت نیز او به دلیل زندانی بودن نتوانسته برای نجات جان فرزندش اقدامی انجام دهد.


بزرگان دو قبیله با توجه به فرصتی که خانواده مقتول به محمد دادند دور هم جمع شدند تا بر سر مبلغ دیه درخواستی از سوی اولیای دم به توافق برسند در نهایت روز یکشنبه هفته جاری روسای هر دو قبیله بر سر مبلغ 380میلیون تومان دیه توافق کردند اما این توافق هم نتوانست به کابوس اعدام جوان اهوازی پایان دهد و زمانی که مشخص شد قبیله او فقط توانسته 200میلیون تومان از این پول را تامین کند یک بار دیگر جوان اهوازی در آستانه اعدام قرار گرفت. یکی از نزدیکان محمد در این خصوص گفت: در صورتی که نتوانیم 180 میلیون تومان مابقی را تهیه کنیم محمد پای چوبه دار خواهد رفت. او در مورد وضعیت خانواده محمد گفت: آنها خانواده بسیار فقیری هستند پدر محمد در زندان و مادرش زنی تنهاست که حتی قدرت تامین هزینه های روزمره زندگی را هم ندارد. او به لحاظ روحی در شرایط بسیار بدی قرار دارد و به همین دلیل باید تحت نظر دکتر باشد. انتظار اعدام فرزند درد بزرگی است که این زن آن را تحمل می کند.


    از سوی دیگر عبدالصمد خرمشاهی، سارا نجیمی و حسن آقاخانی- سه وکیلی که به رایگان دفاع از محمد را برعهده گرفته اند- نیز گفته اند این جوان هم در شرایط بد روحی قرار دارد. خرمشاهی در این باره گفت: هفته گذشته برای دیدن محمد به اهواز رفتم. او به دلیل رفتن پای چوبه دار در وضعیت روحی بسیار بدی قرار داشت و کاملاگنگ بود. شوک ناشی از دیدن صحنه اعدام او را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود با این حال در چند جمله ای که با هم صحبت کردیم از او قول گرفتم در صورت آزادی راه درستی را انتخاب کند و زندگی سالمی داشته باشد. تجربه ای که محمد داشته قطعا مانع بازگشت دوباره او به سمت خلاف است و این جوان بعد از آزادی اول نیاز به روان درمانی دارد تا بتواند شب اعدام را فراموش کند.

خرمشاهی گفت: خدا را شکر اولیای دم حاضر به گذشت شدند البته مبلغی که درخواست کرده اند بسیار بالاست و تامین آن از عهده خانواده فقیری چون خانواده محمد برنمی آید به همین دلیل محمد نیازمند یاری هموطنانش است. البته 200 میلیون تومان از این پول تامین شده و برای نجات او به 180 میلیون تومان دیگر نیاز است در صورتی که مردم یاری کنند می توانیم یک جوان را که به خاطر آموزه های غلط و بر اثر یک اتفاق مرتکب جرم شده است، از قصاص نجات دهیم.

خرمشاهی گفت: هموطنانی که می خواهند به محمد کمک کنند می توانند با شماره تلفن 09123574484 متعلق به حسن آقاخانی تماس بگیرند تا شماره حساب در اختیار آنها قرار گیرد. من از هموطنان درخواست دارم به این جوان کمک کنند، چرا که او فقط یک هفته تا قصاص فاصله دارد و اگر در یک هفته نتوانیم این پول را پرداخت کنیم او پای چوبه دار می رود. او در مورد مبلغ دیه هم گفت: قانون به اولیای دم اختیار داده است در صورت گذشت از قصاص دیه قانونی یا بیشتر از آن را طلب کنند. این تصمیم اولیای دم نیز برای ما قابل احترام است و به خاطر گذشتی که انجام داده اند از آنها تشکر می کنیم.تاریخ : پنجشنبه 11 مهر 1392 | 08:38 ق.ظ | نویسنده : سالم للتصویر | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.